Chcesz inwestować w aktywa, które pozwolą Ci zdywersyfikować ryzyko i jednocześnie są łatwo dostępne? W takim razie poznaj bliżej, czym są ETF-y, gdzie je można kupić, a także czy warto inwestować w ETF-y.
Spis treści
Co to jest fundusz ETF?
Nazwa ETF to skrót od angielskiej nazwy Exchange Traded Fund. To rodzaj funduszu inwestycyjnego. Fundusze ETF są notowane na giełdzie i wiernie odzwierciedlają zestaw wybranych aktywów.
Najczęściej spotkasz się ETF-ami, które dotyczą:
- indeksów giełdowych (np. S&P 500, DAX 40),
- surowce (złoto, ropa naftowa),
- akcje,
- obligacje,
- waluty.
Jednostki ETF są emitowane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych lub firmy zarządzające aktywami. Znanymi emitentami są np. iShares (działa na terenie m.in. Irlandii i Niemiec), Lyxor (emituje na terenie Francji).
Inwestowanie w ETF-y polega na tym, że kupujesz jednostki uczestnictwa w funduszach. To tak jakbyś w jednej transakcji kupił papiery wartościowe wszystkich firm, które tworzą dany indeks.
Czy warto inwestować w ETF?
Główną zaletą inwestowania w ETF-y to dywersyfikacja portfela. Jeden udział daje dostęp do całego koszyka różnych aktywów finansowych. Dzięki temu ryzyko inwestycyjne jest mniejsze niż w przypadku zakupu pojedynczych instrumentów finansowych.
Poza tym zakup ETF jest bardzo prosty jak w przypadku akcji. Dlatego możesz je kupować i sprzedawać w trakcie sesji giełdowych.
Co więcej, są opłacalne w długim terminie. Ich koszt jest niższy niż w przypadku inwestowania w klasyczny funduszu inwestycyjny.
Pamiętaj, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Dlatego przed podjęciem decyzji przeanalizuj wszystkie wady i zalety danego aktywa. Możesz również skorzystać z porady doświadczonych doradców. Pod tym linkiem przeczytasz o wadach i zaletach ETF.
Gdzie można kupować ETF-y?
ETF notowane są na giełdach papierów wartościowych. Dlatego, żeby kupić ETF, potrzebny jest rachunek maklerski. Rachunek możesz założyć w bankach, domach maklerskich, czy u niezależnych brokerów. Ofertę dla inwestorów mają m.in. mBank, czy XTB.
Wraz z założeniem rachunku maklerskiego otrzymujesz dostęp do platformy inwestycyjnej. Dzięki niej masz dostęp do najlepszych ofert kupna i sprzedaży produktów inwestycyjnych nie tylko z Polskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW), ale i całego świata!
Zakup danego ETF jest równie prosty, co kupno akcji spółki. Wystarczy otworzyć zlecenie kupna na wybraną ilość i wartość ETF.
Przed wyborem platformy inwestycyjnej warto porównać kilka ofert. Zwłaszcza pod kątem opłat. Dlatego polecamy korzystać ze sprawdzonych rankingów kont maklerskich , żeby znaleźć rachunek, który odpowiada Twoim potrzebom.
Jak kupować ETF-y na giełdzie?
Pierwszym krokiem, żeby zacząć inwestować w ETF-y to wybranie brokera i platformy inwestycyjnej. W ten sposób otwierasz swój rachunek maklerski, na który wpłacisz pieniądze przeznaczone na inwestycje.
W drugim kroku, żeby móc inwestować potrzebujesz przeprowadzić analizę interesujących Cię funduszy. Wybierz, jakie rodzaje funduszy ETF są dla Ciebie atrakcyjne. Zwróć uwagę na to, jakimi aktywami inwestycyjnymi zajmuje się dany ETF, jakie ma koszty zarządzania, czy wypłaca dywidendę i jaką strategią się kieruje. W tym kontekście wyróżniamy fundusze zarządzane pasywnie (dokładnie odzwierciedlają notowania indeksu) i fundusze aktywne.
Trzeci krok to złożenie zlecenie kupna. ETF możesz kupić od razu po cenie rynkowej lub poczekać na niższą cenę. Gdy kupisz ETF, to możesz nim dowolnie zarządzać z poziomu portfela. Pamiętaj, żeby monitorować swoje inwestycje i dopasowywać strategię do obecnej sytuacji na rynku.
Czym ETF-y różnią się od akcji?
Główną różnicą pomiędzy akcjami a ETF-ami to, jaką wartość prezentują. Akcje odzwierciedlają wartość jednej firmy, kiedy fundusze ETF starają się odzwierciedlać wartość indeksu giełdowego lub grupy aktywów. To z kolei oznacza, że w przypadku ETF nawet pojedynczy udział pozwala lepiej dywersyfikować ryzyko.
W przypadku akcji, jako inwestor stajesz się udziałowcem firmy, w którą inwestujesz swoje pieniądze. Dlatego możesz otrzymywać część zysków firmy w postaci dywidendy.
Czym ETF-y różnią się od funduszy inwestycyjnych?
ETF-y są bardzo podobne do tradycyjnych funduszy inwestycyjnych. Jednak wyróżnia je to, że:
- ETF są notowane na GPW i zagranicznych giełdach – przez co są bardziej elastyczne,
- mają niższe opłaty za zarządzanie – są bardziej opłacalne w długim okresie,
- ETF-y mogą być zarządzane pasywnie – przez co zysk nie zależy od decyzji zarządzającego funduszem.
Podsumowując, ETF-y są elastycznymi instrumentami inwestycyjnymi, które łączą w sobie cechy funduszy inwestycyjnych i akcji. Dzięki czemu mogą zaoferować inwestorom jednocześnie niższe koszty zarządzania i łatwość obrotu na giełdzie. Mogą stanowić atrakcyjną alternatywę zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych inwestorów, dzięki możliwości inwestowania w wiele aktywów przy relatywnie niskim ryzyku. Przed podjęciem decyzji o inwestycji, pamiętaj, żeby dokładnie przeanalizować potencjalne ryzyko.
AUTOR ARTYKUŁU
Marek Wojnarowski
Redaktor naczelny
Posiadam bogate doświadczenie w dziennikarstwie ekonomicznym i biznesowym, specjalizując się w analizie trendów gospodarczych i finansowych. Kieruję się zasadą, że dobra informacja powinna być zarówno rzetelna, jak i przystępna.