Giełda dla bardzo początkujących – jak zacząć inwestować?

Z uwagi na rosnącą inflację i ogólnoświatowe problemy gospodarcze czy ekonomiczne, które dotykają też Polski – wiele osób szuka skutecznych metod lokowania kapitału. Nie chodzi już nawet o samo lokowanie kapitału, ale w dużej mierze o pomnażanie go poprzez inwestycje.

Powiedzmy sobie szczerze – banki nie oferują korzystnego oprocentowania lokat, mimo wysokich stóp procentowych. Ceny rosną, a więc i koszty utrzymania są znacznie wyższe. Dodatkowo, budzącym strach czynnikiem jest niepewność w kwestii wysokości i istoty samej w sobie emerytury. Wszystkie te aspekty, które stały się elementem codziennych rozmów namnażają obawy i skłaniają do refleksji – co w takiej sytuacji mogę zrobić jako jednostka.

Jednym z rozwiązań, na które się decydujemy stało się szeroko pojęte INWESTOWANIE. Wiele słyszy się ostatnio o giełdzie, kryptowalutach, rynku Forex jako o prostych sposobach na pomnożenie kapitału. Niektórzy podciągają to pod hazard, inni obawiają się wypracowania strat zamiast zysków. Jaka jest prawda? Czy warto inwestować? Jeśli tak, to w co?

W tym materiale przybliżymy Ci temat inwestowania na giełdzie. Mimo, iż nie jest to proste, warto poznać choćby podstawową wiedzę, która kto wie … – może skłoni Cię do dalszego zdobywania wiedzy i do dokonania pierwszej transakcji.

Więcej na temat giełdy, inwestowania i aktualnej sytuacji na rynkach możesz dowiedzieć się z wykresów i portali finansowych, które piszą i uczą o rynkach, jak np. FXMAG – https://www.fxmag.pl/gielda

Co to jest giełda i jak ona w ogóle działa?

Giełda to miejsce, w którym dokonuje się obrotu papierami wartościowymi, czyli popularnymi akcjami i obligacjami (ale nie tylko). Obecnie wszystko odbywa się przez internet. Nie masz już możliwości dokonywania zlecenia telefonicznie u maklera giełdowego, jak to było kiedyś, – choć zawód ten wcale nie wymarł!

Handel. To kluczowe słowo w tej branży. Żeby jedna strona mogła coś kupić (nabyć) druga strona musi chcieć do sprzedać (zbyć). I tak właśnie działa obrót papierami wartościowymi.

Chcesz kupić akcje? Musi się znaleźć ktoś, kto w tym samym czasie będzie chciał Ci te akcje sprzedać. Dokładnie tak, jak działa Allegro, Olx czy inne serwisy transakcyjne. Odpowiednikami takich platform na rynku finansowym są brokerzy i domy maklerskie.

Aby OLX, Vinted czy Allegro mogły się utrzymać i generować zyski muszą pobierać odpowiednie opłaty, które spadają na kupującego lub sprzedającego. Na rynku finansowym działa to podobnie! Broker, czy dom maklerski pobierze od Ciebie odpowiednią opłatę od każdej transakcji, najczęściej będzie to prowizja.

Wystawiałeś kiedyś ogłoszenie o pracę, usługę, a może chciałeś sprzedać samochód? Za utrzymanie takiego ogłoszenia platformy pobierają prowizje zależną od czasu trzymania takiego ogłoszenia. Na rynku finansowym za utrzymanie otwartej pozycji (kupna lub sprzedaży) pobierane są SWAPY. Nie dotyczą one każdego z instrumentów, ale warto znać różne rodzaje kosztów, z którymi przyjdzie Ci się prędzej czy później zmierzyć.

Inwestować można na każdym rynku. Dla początkujących inwestorów rekomenduje się akcje polskich spółek, ale nie musisz wcale ograniczać się do rynku polskiego. Warto jednak wiedzieć, że oferta większości sprawdzonych firm brokerskich może być uboższa w akcje spółek włoskich, francuskich, brytyjskich czy amerykańskich niż gdybyś był inwestorem z danego kraju. Dodatkowym aspektem na który musisz zwrócić uwagę jest to, że akcje spółek zagranicznych często są wyceniane w obcej walucie, a więc musisz zwracać uwagę na bieżący kurs danej waluty!

Nie chcesz lub nie masz czasu uczyć się o inwestowaniu, ale chcesz zainwestować pieniądze?

Na to też są już sposoby. Jak wiadomo, jeśli jest na coś popyt musi być też podaż. Dla osób które nie chcą edukować się, nie mają na to czasu czy po prostu nie rozumieją jak to działa i jak odpowiednio przygotować się do handlu istnieje opcja inwestowania pasywnego.

Warto tutaj wspomnieć jeszcze o dywersyfikacji, która jest niczym innym jak urozmaiceniem, zróżnicowaniem portfela. Według wielu słynnych inwestorów to klucz do skutecznego inwestowania i zmniejszania ryzyka.

Przykładem inwestowania pasywnego, gdzie nie musisz już martwić się o dywersyfikacje są fundusze ETF.

ETF-y, czyli najprościej mówiąc koszyki akcji, obligacji surowców etc. Jednym zleceniem kupna możesz nabyć zróżnicowany portfel. Dodatkową zaletą funduszy jest ich stosunkowo niski koszt. Gdybyś chciał kupić najmniejszą jednostkę każdego z aktywów jakie znajdują się w danym funduszy prawdopodobnie przekroczyłbyś znacząco limit jaki należy zainwestować będą inwestorem początkującym.

De facto nie ma takich limitów, ale prawdopodobnie nie jesteś tutaj po to żeby dowiedzieć się co zrobić z milionowym kapitałem.

Nabywając fundusz ETF możesz dokonać inwestycji naprawde niskim kosztem, warto tutaj też wspomnieć, że niektórzy brokerzy nie pobierają prowizji ani żadnych kosztów na handel ETF-ami.

AUTOR ARTYKUŁU

marek wojnarowski redaktor naczelny

Marek Wojnarowski

Redaktor naczelny
Posiadam bogate doświadczenie w dziennikarstwie ekonomicznym i biznesowym, specjalizując się w analizie trendów gospodarczych i finansowych. Kieruję się zasadą, że dobra informacja powinna być zarówno rzetelna, jak i przystępna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *