Haft komputerowy i odpowiedzialna produkcja. Dlaczego warto wybierać ekologiczne rozwiązania?

Ochrona środowiska może przyjmować wiele form. Nie ulega przy tym wątpliwości, że oprócz aktywnego wspierania przyrody liczą się także wszelkie inne działania mające na celu zredukowanie negatywnego wpływu człowieka na naturę. Duże znaczenie mają wszystkie inicjatywy firm produkcyjnych, również z branży odzieżowej. Sprawdź, w jaki sposób zmniejszyć wpływ znakowania tkanin na środowisko!

Dlaczego ekologia w produkcji ma znaczenie?

Innowacyjne rozwiązania stosowane w wielu dziedzinach sprzyjają ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Jest to oczywista zaleta wszelkich działań polegających na dokonywaniu świadomych wyborów mających na celu dążenie do ograniczenia emisji zanieczyszczeń i zmniejszenia zużycia wody czy prądu

Dodatkowym rezultatem takiego działania jest uzyskanie pozytywnego wizerunku firmy w oczach klientów oraz kontrahentów. Warto stawiać na trwałe materiały i ekologiczne rozwiązania w produkcji odzieży także z innego powodu. Stosowanie wysokiej jakości certyfikowanych materiałów jest korzystne dla środowiska i dla zdrowia człowieka.

Jakie rozwiązania w znakowaniu i produkcji odzieży sprzyjają ochronie środowiska?

Ekologia w branży odzieżowej i tekstylnej to bardzo ważne zagadnienie. W dobie rosnącej świadomości wpływu człowieka na przyrodę, zakłady produkcyjne prześcigają się często w pomysłach na ograniczenie skali negatywnego oddziaływania. Dobrym kierunkiem jest z pewnością kontrola zużycia wody i energii elektrycznej, ograniczenie emisji zanieczyszczeń, a także wykorzystanie materiałów i technologii o jak najmniejszej szkodliwości. Przykładem technik znakowania odzieży przyjaznych środowisku jest haft komputerowy i druk wodny. Nie wymagają one stosowania dużej ilości wody i nie bazują na toksycznych barwnikach, tuszach i farbach.

Haft komputerowy – bezpieczna dla środowiska technika znakowania odzieży 

Znakowanie odzieży i tekstyliów za pomocą haftu komputerowego daje bardzo trwałe efekty. Wyprodukowane w ten sposób przedmioty mają bardzo długi czas użytkowania. Dlatego są doskonałą alternatywą dla mniej trwałych form reklamy. Proces produkcyjny powstawania takich wzorów jest całkowicie ekologiczny. Podczas pracy hafciarek nie dochodzi do zanieczyszczenia środowiska oparami, gazami ani pyłami. Wysoki poziom bezpieczeństwa dla otoczenia zapewnia też stosowanie specjalnych nici do haftu. W bogatej ofercie akcesoriów do haftu komputerowego pojawiają się też ekologiczne nici (np. nici Eco Madeira dostępne na stronie https://www.yore.pl/shop/category/strefa-eco-nici-eco-76).

Zalety stosowania ekologicznych nici w produkcji odzieży

Jednym ze sposobów na ograniczenie negatywnego wpływu produkcji i znakowania tekstyliów na środowisko jest odpowiedzialne stosowanie materiałów. Doskonałym przykładem może być używanie nici z recyklingu lub nici biodegradowalnych. Bogata paleta kolorystyczna pozwala na wykonywanie zaawansowanych i zróżnicowanych projektów. 

Ekologiczne nici do haftu komputerowego można zamówić na stronie dystrybutora nici Madeira: https://www.yore.pl/. Występują one w dwóch rodzajach:

  • Polyneon Green – nici o wysokim połysku, wykonane z poliestru z recyklingu,
  • Sensa Green – nici o jedwabistym, matowym wyglądzie, wykonane z włókien Lyocell.

Na czym polegają właściwości ekologiczne wymienionych produktów do haftu komputerowego? Produkcja obu typów nici nie obciąża nadmiernie środowiska naturalnego i niesie nieoczekiwane korzyści. Wykorzystanie poliestru z recyklingu sprzyja budowaniu zrównoważonej gospodarki odpadami. Z kolei włókno Lyocell określane jako sztuczny jedwab powstaje z celulozy. Nie wymaga dużej ilości wody na etapie produkcji i jest biodegradowalne, co oznacza, że po odpowiednim kompostowaniu ulega rozkładowi. 

Wybierz odpowiedzialną produkcję tekstyliów i ubrań, by przyczynić się do ograniczania zanieczyszczenia powstającego w zakładach produkcyjnych i przemysłowych. Haft komputerowy przy użyciu nici z Lyocellu lub poliestru pochodzącego z recyklingu to sposób na trwałe znakowanie odzieży, zmniejszenie ilości odpadów i ograniczenie wolumenu produkcji nici.

AUTOR ARTYKUŁU

marek wojnarowski redaktor naczelny

Marek Wojnarowski

Redaktor naczelny
Posiadam bogate doświadczenie w dziennikarstwie ekonomicznym i biznesowym, specjalizując się w analizie trendów gospodarczych i finansowych. Kieruję się zasadą, że dobra informacja powinna być zarówno rzetelna, jak i przystępna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *