Sprzedaż lub kupno mieszkania to jedno z największych i najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Wspólpraca z agentem nieruchomości to jeden ze sposobów, aby przejść przez cały proces szybciej, wynegocjować lepszą kwotę oraz zdjąć z siebie dodatkowe obowiązki, związane z dokumentami i kontaktem z potencjalnymi kupcami lub sprzedającymi. W jaki sposób agent pomaga przejść przez poszczególne kroki inwestycji?
Rynek nieruchomości zmienia się bardzo dynamicznie, a popyt na mieszkania stale rośnie. Dlatego temat kupna i sprzedaży mieszkań jest bez wątpienia jednym z najbardziej aktualnych, szczególnie wśród młodych osób. Zakup mieszkania to bardzo duża i poważna inwestycja, która wiąże się często z kredytem bankowym. Nie dziwi zatem szukanie okazji, łączącej potrzeby mieszkańców z najbardziej korzystną ceną.
Z drugiej strony właściciele nieruchomości chcą zarobić jak najwięcej sprzedając swoje lokale. Aby znaleźć balans i zadowolić obie strony warto oddać swoje interesy w ręce profesjonalisty, czyli agenta nieruchomości. W czym dokładnie może nam pomóc taka osoba?
Spis treści
Jakie korzyści płyną ze współpracy z agentem nieruchomości?
Coraz więcej osób, które chcą kupić lub sprzedać mieszkanie decyduje się na współpracę z agentem nieruchomości. Wpływa na to wiele korzyści, m.in.:
- znajomość rynku – pośrednik doskonale orientuje się w sytuacji na rynku nieruchomości w danym mieście, zna najlepsze oferty i okazje zanim trafią one na portale, a to pozwala szybciej znaleźć idealną nieruchomość lub kupca;
- umiejętność negocjacji – zaleta, której często brakuje osobom kupującym lub sprzedającym. Doświadczenie i wiedza pozwala agentowi negocjować oraz ustalać warunki znacznie korzystniejsze niż zakładaliśmy;
- pomoc w formalnościach i finansowaniu – pośrednik często pomaga w znalezieniu kredytu i przejście przez proces jego pozyskania. To także osoba, która załatwi formalności, przypilnuje terminów, sprawdzi dokumenty i będzie towarzyć przy wizytach u notariusza i w urzędach;
- oszczędność czasu – jedna z najważniejszych zalet – agent pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu na poszukiwanie ofert, przeglądanie portali, telefony, maile, wstępne negocjacje, itp. kwestie;
- kompleksowe wsparcie – zwykle dobry agent nieruchomości to osoba, która towarzyszy klientowi od początku do samego końca transakcji, a nawet jeszcze po niej. Szczególnie, kiedy później pojawiają się dodatkowe pytania.
Jak wybrać dobrego agenta nieruchomości?
Jeśli szukasz pośrednika możesz wpisać w wyszukiwarkę internetową np. „dobry agent nieruchomości Warszawa” i wybrać dowolny wynik, ale możesz też poświęcić trochę czasu i podejść do tematu bardziej profesjonalnie. Właściwy agent to taki, z którym poczujesz „to coś” – w końcu będziecie współpracować przez kilka miesięcy. Warto spotkać się z kilkoma pośrednikami, poznać się i porozmawiać. Nie kieruj się tylko ceną i wysokością prowizji, sprawdź opinie, poproś o referencje i portfolio. W końcu powierzasz w ręce agenta swoją nieruchomość do sprzedaży lub miejsce, które niebawem nazwiesz domem.
Współpraca z agentem nieruchomości – jaką umowę podpisać?
Współpraca z agentem powinna być oparta na umowie. Wyróżnia się 2 rodzaje takich umów:
- umowa otwarta – pozwala na współpracę więcej niż z jednym pośrednikiem lub agencją nieruchomości. Zwykle jest częściej wybierana przez klientów;
- umowa na wyłączność – daje ona agentowi pewność, że tylko on posiada daną nieruchomość w swojej ofercie. Dzięki temu taka umowa jest bardziej luksusowa.
Bez względu na rodzaj umowy, należy ją dokładnie przeanalizować i zawrzeć w formie pisemnej.
Współpraca z dobrze wybranym agentem nieruchomości to doskonały sposób na zminimalizowanie stresu, przyspieszenie procesu oraz zwiększenie szans na bardziej atrakcyjną ofertę. Pośrednik może znacznie ułatwić kupno lub sprzedaż nieruchomości, wynegocjować lepsze warunki i wesprzeć we wszystkich formalnościach.
AUTOR ARTYKUŁU
Marek Wojnarowski
Redaktor naczelny
Posiadam bogate doświadczenie w dziennikarstwie ekonomicznym i biznesowym, specjalizując się w analizie trendów gospodarczych i finansowych. Kieruję się zasadą, że dobra informacja powinna być zarówno rzetelna, jak i przystępna.