Które sprzęty można wrzucać w koszt prowadzenia działalności gospodarczej?

Prowadzenie firmy wiąże się z generowaniem wydatków. Przedsiębiorca może jednak zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu. W ten sposób obniżyć może podstawę opodatkowania, co przełoży się na mniejszy podatek do zapłacenia. Sprawdź, które sprzęty można wrzucać w koszt prowadzenia działalności gospodarczej.

Komputery, smartwatche, smartfony i tablety

Przedsiębiorcy mogą wrzucać w koszt prowadzenia firmy m.in. komputery, laptopy i monitory. Jeśli wykorzystywane są w celach prowadzenia działalności, mogą to być również akcesoria komputerowe: drukarki, myszki, skanery, klawiatury, mikrofony, kamery lub słuchawki. To podstawowe narzędzia pracy w wielu branżach. Każdy zakup należy udokumentować.

Do kosztów prowadzenia firmy wliczyć można smartwatche. Mimo że wydają się tylko gadżetem, świetnie służą celom biznesowym. Można używać ich do monitorowania harmonogramu spotkań z klientami, zarządzania powiadomieniami czy śledzenia aktywności podczas podróży służbowych. Tutaj znajdziesz ciekawe modele smartwatchów.

Ze smartwatchami najlepiej łączą się smartfony i tablety – je też można zaliczyć do kosztów prowadzenia firmy. Wystarczy sparować ze sobą urządzenia, aby na bieżąco kontaktować się z partnerami biznesowymi, klientami i dostawcami.

Sprzęt biurowy, oprogramowanie, aparaty i urządzenia sieciowe

Przedsiębiorcy mogą wliczyć w koszty również meble biurowe, takie jak regały, krzesła i biurka. Poza tym do kosztów uzyskania przychodu wliczają się też m.in.:

  • urządzenia wielofunkcyjne,
  • lampy,
  • niszczarki,
  • pozostałe wyposażenie biura.

Wydatkiem zaliczanym do kosztów prowadzenia firmy może być też zakup oprogramowania, licencji czy subskrypcji (np. programu graficznego lub księgowego). Firmy wymagające zaawansowanych rozwiązań IT mogą wliczyć w koszty zakup urządzeń sieciowych i serwerów.

W przypadku branż marketingowych czy zajmujących się produkcją wideo lub fotografią (również YouTube), wliczyć można m.in. zakup aparatów fotograficznych, kamer i akcesoriów, takich jak oświetlenie, obiektywy lub statywy.

Sprzęt do prezentacji, komunikacji i narzędzia specjalistyczne

Do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej zaliczyć można sprzęt do prezentacji, taki jak:

  • ekrany,
  • projektory,
  • mikrofony,
  • głośniki,
  • rzutniki.

Można wykorzystywać go podczas prezentacji, konferencji lub szkoleń. Do kosztów prowadzenia firmy wliczyć da się także urządzenia służące komunikacji oraz ją ułatwiające, np. zestawy słuchawkowe, systemy wideokonferencyjne i radiotelefony.

W koszty wliczyć można też narzędzia i sprzęt specjalistyczny, zwłaszcza jeśli branża zajmuje się usługami m.in. budowlanymi, rzemieślniczymi lub technicznymi. Do takich urządzeń wliczamy spawarki, mierniki, elektronarzędzia czy wiertarki.

Co jeszcze można wliczyć do kosztów prowadzenia działalności?

Do kosztów prowadzenia firmy wbrew pozorom można wliczyć całkiem sporo sprzętów, ale też np. samochód i akcesoria motoryzacyjne (takie jak nawigacja GPS, bagażnik dachowy czy wideorejestrator). Koszty związane z jego użytkowaniem również można rozliczać – wchodzą w to m.in. naprawy, paliwo, części zamienne i ubezpieczenie.

Co jeszcze rozliczyć można w ramach kosztów prowadzenia firmy?

  • Drukarki 3D i urządzenia prototypowe – ich zakup uzasadniony jest w tylko niektórych branżach, np. zajmujących się produkcją, projektowaniem czy inżynierią. Inwestycje tego typu przyspieszyć mogą bowiem proces produkcyjny czy projektowy.
  • Sprzęt medyczny i diagnostyczny – jeśli firma działa w branży medycznej, może wliczyć w koszty prowadzenia działalności np. zakup stetoskopów, ciśnieniomierzy, aparatów USG czy urządzeń do badań laboratoryjnych.

Z punktu widzenia optymalizacji podatkowej korzystnie jest wliczać sprzęt do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Kluczowe jednak, aby uzasadnić każdy zakup – musi być on związany z daną branżą. Ważne jest też odpowiednie dokumentowanie wydatków i przechowywanie faktur oraz paragonów. Masz wątpliwości, czy możesz zaliczyć coś do kosztów prowadzenia firmy? Skonsultuj się z księgowym lub doradcą podatkowym.

AUTOR ARTYKUŁU

marek wojnarowski redaktor naczelny

Marek Wojnarowski

Redaktor naczelny
Posiadam bogate doświadczenie w dziennikarstwie ekonomicznym i biznesowym, specjalizując się w analizie trendów gospodarczych i finansowych. Kieruję się zasadą, że dobra informacja powinna być zarówno rzetelna, jak i przystępna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *