Crowdfunding to sposób na zgromadzenie funduszy w celu realizacji projektu deweloperskiego i jednocześnie sposób na udział w dużej inwestycji bez posiadania wielkiego kapitału. Ten nowatorski sposób inwestowania zyskuje coraz większą popularność. Umożliwia wygenerowanie sporych zysków, ale nie jest pozbawiony ryzyka.
Crowdfunding na rynku nieruchomości to zyskująca popularność na całym świecie forma inwestowania na tym rynku. Dzięki niemu inwestorzy posiadający nawet niewielki kapitał mogą uczestniczyć w dużych inwestycjach, które w inny sposób byłyby dla nich niedostępne.
Spis treści
Na czym polega crowdfunding?
Termin crowdfunding to połączenie dwóch angielskich zwrotów określających tłum (crowd) oraz finansowanie (funding). Mianem tym określa się zbiorowe finansowanie. Określony cel inwestycyjny, biznesowy, technologiczny, deweloperski itp. może zostać zrealizowany dzięki drobnym wpłatom wielu inwestorów indywidualnych.
To nowoczesne i nieznane wcześniej spojrzenie na sposób finansowania inwestycji. W wielu sytuacjach ułatwia i przyśpiesza realizację planów. W tym przypadku nie ma potrzeby pozyskania jednego strategicznego partnera, który będzie w stanie wyłożyć całość środków potrzebnych na realizację przedsięwzięcia. Crowdfunding inaczej określany jako crowdinvesting to sposób na pozyskanie kapitału w celu realizacji nowego projektu deweloperskiego realizowanego w celach inwestycyjnych.
Z punktu widzenia inwestorów jest to doskonały sposób na pomnażanie majątku, nie posiadając dużego kapitału. Wielu inwestorów dysponuje wspólnie takimi środkami, jak osoby zamożne lub inwestorzy instytucjonalni.
Wspólne inwestowanie w nieruchomości
Crowdfunding na rynku nieruchomości to forma inwestowania, w której grupa osób wspólnie finansuje budowę, remont, adaptację, modernizację lub zakup nieruchomości (np. drogiego apartamentu). Dzięki tej formie można inwestować na rynku mieszkaniowym, uczestniczyć w projektach deweloperskich (budowa domów, mieszkań, osiedli), finansować realizację projektów związanych z nieruchomościami komercyjnymi (obiekty handlowe, budynki biurowe, hotele), przemysłowymi (hale, magazyny, centra logistyczne) albo inwestować na rynku związanym z najmem mieszkań i domów. Wystarczy, że będziemy posiadać jedynie ułamek kapitału, który byłby potrzebny na samodzielne finansowanie danej inwestycji.
Crowdfunding na rynku nieruchomości możliwy jest między innymi dzięki temu, że zgodnie z obowiązującymi przepisami udziały w prawie własności mogą być dzielone między dowolną liczbę właścicieli. Każdy inwestor, wpłacając swoje środki, nabywa ułamkową część udziałów w nieruchomości. Wielkość udziałów ma taką samą proporcję, jak zainwestowana kwota w relacji do wartości nieruchomości (łącznej kwoty inwestycji).
Każdy współwłaściciel nieruchomości może na określonych zasadach dysponować nią i czerpać z niej korzyści, których wysokość jest proporcjonalna do wielkości udziałów. Z drugiej strony zobowiązany jest też ponosić koszty związane z użytkowaniem nieruchomości i utrzymaniem jej we właściwym stanie technicznym.
Inwestycja nie musi być jednak zawsze związana z nabyciem prawa własności do finansowanej nieruchomości. Możliwe jest również udzielenie pożyczki, na realizację danego celu, która wraz z określonymi wcześniej odsetkami zwracana jest inwestorowi.
Jak inwestować w nieruchomości?
Projekt, w który chcielibyśmy zainwestować w ramach crowdfunding, najłatwiej będzie znaleźć przez internet. W sieci działają platformy, które pośredniczą w kontaktach pomiędzy inwestorami i szukającymi finansowania deweloperami lub innymi podmiotami posiadającymi ciekawe pomysły, których realizacja może przynieść wymierne korzyści finansowe.
Za ich pomocą można poznać szczegóły danego założenia, w tym między innymi prognozowaną stopę zwrotu, zawrzeć umowę oraz przekazać środki.
Jakie są sposoby zarabiania dzięki crowdfundingowi?
W modelu crowdfundingowym zyski mogą być generowane na kilka sposobów:
- Kupując udziały w nieruchomości, możemy czerpać zyski z najmu lub dzierżawy. Wpływy od najemcy, po pomniejszeniu o koszty związane z utrzymaniem nieruchomości oraz jej zarządcy są dzielone proporcjonalnie pomiędzy wszystkich właścicieli. Rentowność takiej inwestycji najłatwiej oszacować, ponieważ jest najbardziej przewidywalna. Zyski mogą być jednak niższe niż w przypadku innych rozwiązań.
- Inwestycja może się też opierać o założeniu wzrostu wartości nieruchomości. Sprzedaż nieruchomości jest realizowana po określonym czasie lub w momencie, gdy jej wartość osiągnie założony wcześniej poziom. W tym przypadku można liczyć na duże zyski, ale czas trwania inwestycji może być dłuższy. Należy również pamiętać, że inwestując na rynku nieruchomości, nie mamy gwarancji wpłaconego kapitału i mimo generowanych wcześniej wzrostów nie mamy pewności, że nieruchomość będzie ciągle zyskiwać na wartości.
- Crowdfunding może mieć też formę pożyczki. Po zrealizowaniu projektu deweloper zwraca otrzymany kapitał wraz z odsetkami, które stanowią zysk inwestora. W tym przypadku z góry wiadomo, ile zarobi nasza inwestycja.
Plusy i minusy crowdfundingu
Crowdfunding daje nam możliwość uczestniczenia w inwestycjach o wysokim potencjale zysku, które są często dostępne jedynie dla inwestorów o zasobnym portfelu. Jest to również doskonały sposób na dywersyfikację portfela poprzez podział środków na inwestycje o różnym poziomie ryzyka i z różnymi oczekiwanymi stopami zwrotu. Więcej o różnych aspektach inwestowania w nieruchomości przeczytasz w tym artykule.
Inwestując w ten sposób, odchodzi nam również konieczność samodzielnego zarządzania nieruchomością, dbania o jej stan i sprawność systemów oraz urządzeń czy szukania kolejnych najemców.
Mimo że platformy pośredniczące często starają się weryfikować partnerów i dobierać projekty o wysokim potencjale zysków, to nikt ich nie gwarantuje. Nie mamy pewności, że inwestycja będzie rentowna i nie stracimy na niej wpłaconych pieniędzy.
Co prawda część inwestycji crowdfundingowych przynosi zwroty już w krótkim terminie, to najczęściej zamrażamy swój kapitał na dłuższy okres. Wcześniejsze wycofanie środków może być trudne lub wiązać się z poniesieniem straty części kapitału.
Zawsze istnieje też ryzyko upadłości dewelopera lub innego podmiotu, w który inwestujemy, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia weryfikacja inwestycji.
Crowdfunding jest nową i dynamicznie się rozwijającą formą inwestycji. Decyzje inwestorów mogą być łatwiejszy dzięki zastosowaniu technologii fintech na platformach pośredniczących. Działalność inwestorów oraz podmiotów zbierających w ten sposób kapitał na swoją działalność odbywa się na podstawie ogólnych przepisów prawa. Nie ma (przynajmniej na razie) szczegółowych regulacji ani organów nadzorujących tego typu działalność.
AUTOR ARTYKUŁU

Marek Wojnarowski
Redaktor naczelny
Posiadam bogate doświadczenie w dziennikarstwie ekonomicznym i biznesowym, specjalizując się w analizie trendów gospodarczych i finansowych. Kieruję się zasadą, że dobra informacja powinna być zarówno rzetelna, jak i przystępna.