Nie od dziś wiadomo, że trendy inwestycyjne zmieniają się dynamicznie. Wiele osób zastanawia się, gdzie opłaca się ulokować gotówkę, aby zapewnić sobie pewny zysk. Oczywiście zawsze trzeba liczyć się z ryzykiem inwestycyjnym, gdyż sukces zależy od wielu czynników.
Warto jednak bazować na doświadczeniu innych, tak aby zminimalizować ryzyko pomyłki. Sprawdź, jakie inwestycje będą cieszyć się zainteresowaniem w nadchodzących latach. Na specjalną uwagę zasługują przedsięwzięcia związane z nowoczesnym budownictwem przemysłowym.
Spis treści
Magazyny
Sektor handlowy, transportowy i produkcyjny ma się całkiem nieźle i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Ogromnym problemem wspomnianych branż jest deficyt przestrzeni magazynowej. Pilnie potrzeba nowych obiektów do przechowywania – oczywiście dużą rolę odgrywa tutaj dogodna lokalizacja. Według raportu CBRE z 2024 roku całkowita podaż powierzchni magazynowej w Polsce przekroczyła 32,8 mln m², co stanowi wzrost o 9% rok do roku.
Co więcej, popyt na takie obiekty wzrósł w pierwszej połowie 2024 roku o 21% w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku. To pokazuje, że rynek wciąż jest chłonny i oferuje wiele możliwości dla inwestorów.
Poniżej zamieszczono kilka przydatnych wskazówek, które mogą okazać się pomocne potencjalnym inwestorom.
1. Lokalizacja
Jak już wspomniano, kluczową rolę w tej inwestycji odgrywa lokalizacja. Obiekty magazynowe powinny znajdować się w miejscach atrakcyjnych dla najemców. Wiele zależy od profilu działalności, gdyż inne potrzeby ma e-commerce, a inne centrum dystrybucji żywności.
Właśnie dlatego bardzo ważna jest analiza lokalnego rynku. W strefie przemysłowej istotna jest odległość od dróg krajowych, ekspresowych czy autostrad. Im lepsze połączenie komunikacyjne, tym większa szansa na to, że inwestycja okaże się strzałem w dziesiątkę.
2. Technologia budowy
W dzisiejszych czasach tylko nieliczni inwestorzy decydują się na tradycyjne budownictwo. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na koszty oraz czas budowy. Ponadto, obiekty murowane są trwale związane z gruntem, a więc zmiana lokalizacji nie wchodzi w grę. Świetną alternatywą są namiotowe hale magazynowe, które wznoszone są z gotowych modułów.
Każdy element montowany jest przez wyspecjalizowaną ekipę. Nawet wielkopowierzchniowy obiekt może zostać wzniesiony w relatywnie szybkim tempie. To sprawdzony sposób na ograniczenie nakładów finansowych. Profesjonalnie wzniesione namioty są wytrzymałe i w pełni odporne na negatywne działanie czynników otoczenia. Atuty hal magazynowych namiotowych można szerzej zgłębić pod tym linkiem.
3. Funkcjonalność
Dobrze, aby magazyn na wynajem był przystosowany do potrzeb konkretnej branży. Liczne udogodnienia zwiększają atrakcyjność obiektu w oczach najemcy, co ułatwia osiągnięcie zamierzonych zysków. Standardem stały się niezawodne i efektywne systemy grzewcze umożliwiające utrzymanie pożądanej temperatury.
Należy wspomnieć także o rozwiązaniach z zakresu automatyki przemysłowej, czyli m.in. inteligentnym oświetleniu, systemach bezpieczeństwa, czujnikach parametrów powietrza, elektrycznych bramach, a także wielu innych. Jest to dodatkowy wydatek, który zazwyczaj niesie za sobą realne korzyści finansowe.
Roboty i automatyzacja
Osoby planujące nowe inwestycje w 2025 roku powinny wziąć pod uwagę sektor nowoczesnych technologii. Inwestowanie w roboty i automatyzację niesie mnóstwo korzyści, jednak jest to trudny temat, który wymaga wiedzy i doświadczenia.
Przede wszystkim trzeba uwzględnić, że jest to branża szybko rozwijająca się, która wymaga sporego zaangażowania. Na czym polega ten biznes? Wszystko zależy od koncepcji, jednak godnym polecenia rozwiązaniem jest krótko oraz długoterminowy wynajem rozwiązań dla przemysłu. Mowa tutaj o m.in.:
- robotach montażowych,
- robotach pakujących
- robotach spawalniczych,
- robotach transportowych (do automatyzacji magazynów),
- robotach chirurgicznych,
- robotach do rehabilitacji,
- robotach do zbioru płodów rolnych.
Omawiana branża daje szereg możliwości. Sektor ten dynamicznie się zmienia, co ma wpływ na rentowność inwestycji. Nie można jednoznacznie wskazać jednego rozwiązania, które zapewni stabilny zysk. Pewne jest, że na znaczeniu zyskują systemy wspierające zrównoważony rozwój oraz środowisko naturalne. To podpowiedź dla tych, którzy ciągle poszukują odpowiedniej opcji.
Sztuczna inteligencja
Znaczenie sztucznej inteligencji w biznesie stale rośnie. AI wspomaga optymalizację procesów zachodzących w firmie. Zwiększa poziom automatyzacji, a tym samym redukuje wydatki na siłę roboczą. Wspomniana technologia umożliwia analizowanie gigantycznych ilości danych w czasie rzeczywistym. Warto dodać, że może zostać wykorzystana nawet podczas planowania strategii ze względu na umiejętność przewidywania trendów rynkowych.
Prawdą jest, że na chwilę obecną sektor AI raczkuje. Szereg rozwiązań jest w fazie testowania i doskonalenia, więc niejeden inwestor z pewnością dostrzeże w nich potencjał. Trzeba wspomnieć, że zapotrzebowanie na zaawansowane technologie rośnie nawet w sektorze mikroprzedsiębiorstw. Sztuczna inteligencja wydaje się być bezpieczną inwestycją, ale czy dla każdego?
Inwestowanie w AI musi być poparte przemyślaną strategią, gdyż w innym przypadku łatwo jest stracić kapitał. Konieczne jest także dogłębne zrozumienie rynku, co jest średnio możliwe w przypadku osób, którym obcy jest temat nowoczesnych technologii. Trendy w tym sektorze zmieniają się nawet kilka razy w roku, więc niezbędne jest elastyczne podejście.
AUTOR ARTYKUŁU
Marek Wojnarowski
Redaktor naczelny
Posiadam bogate doświadczenie w dziennikarstwie ekonomicznym i biznesowym, specjalizując się w analizie trendów gospodarczych i finansowych. Kieruję się zasadą, że dobra informacja powinna być zarówno rzetelna, jak i przystępna.