Chyba nikogo nie dziwi fakt, że rewolucja cyfrowa dociera wszędzie, także do sektora zdrowia, zmieniając na zawsze sposób, w jaki pacjenci korzystają z opieki medycznej. To właśnie powstanie i rozwój takich narzędzi, jak oprogramowanie medyczne sprawia, że zyskujemy większą kontrolę nad swoim zdrowiem.
Jak to możliwe? Właśnie poprzez łatwiejszy dostęp do usług medyczny, ale również informacji – szczególnie jeżeli możemy z nich korzystać samodzielnie. Oprogramowanie medyczne proponuje więc rozwiązania dopasowane do potrzeb dzisiejszych czasów! Jakie to rozwiązania?
Spis treści
Oprogramowanie medyczne a portal pacjenta
Portal pacjenta to wirtualna przestrzeń, gdzie każdy pacjent znajdzie najważniejsze informacje dotyczące swojego zdrowia. Można powiedzieć, że jest to osobista, elektroniczna karta zdrowia, dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Portal pacjenta pozwala na przeglądanie dostępnych specjalistów, w tym ich wizytówek z informacjami o specjalizacji, opisami usług wraz z cennikiem oraz przewidywanym czasem trwania wizyt.
Inną wygodną opcją są teleporady np. w formie wideo konsultacji z lekarzem, która można odbyć z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Wszystko ma więc miejsce w komfortowych warunkach, bez wychodzenia z domu i pozwala na szybką konsultację z lekarzem bez konieczności posiadania skierowania lub długiego oczekiwania na wizytę.
Ważne jest, aby pamiętać o bezpieczeństwie danych medycznych, o czym doskonale wiedzą zaawansowane oprogramowania medyczne, takie jak Medyc. Wszystkie informacje przekazywane za pośrednictwem portalu pacjenta w Medyc są szyfrowane, co gwarantuje ich poufność.
Elektroniczna dokumentacja medyczna – wszystko w jednym miejscu w oprogramowaniu medycznym
Kartoteka pacjenta w wersji elektronicznej to zarówno wygodne, jak i bezpieczne rozwiązanie dla pacjentów, ale też lekarzy. Dzięki temu, że wszystkie informacje o pacjencie gromadzone są w jednym miejscu, diagnostyka i leczenie zostają znacząco ułatwione.
Poza tym pacjenci często korzystają z usług różnych specjalistów, co może prowadzić do fragmentacji opieki zdrowotnej. W takich przypadkach kluczowe jest, aby wszyscy lekarze zaangażowani w leczenie mieli dostęp do pełnej historii medycznej pacjenta.
Oprogramowanie medyczne Medyc umożliwia łatwe i szybkie udostępnianie historii choroby pacjenta pomiędzy różnymi specjalistami. Dzięki dostępowi do pełnych informacji lekarze mogą dokładniej ocenić stan zdrowia pacjenta, unikając tym samym błędnych diagnoz, które mogłyby wyniknąć z braku informacji. Taka funkcjonalność pozwala również na opracowanie spójnego planu leczenia, co w efekcie podnosi efektywność terapii i poprawia jej wyniki.
Na uwagę zasługuje także możliwość wystawiania e-recept, e-skierowań i e-zwolnień. To dzięki nim pacjent nie musi już czekać w kolejce po wydrukowany dokument i bardzo łatwo oraz szybko zrealizuje otrzymane zalecenia. Wystarczy, że podadzą w aptece PESEL, oszczędzając swój czas i unikając stresu związanego z koniecznością posiadania papierowych dokumentów.
Oprogramowanie medyczne pozwala na elektroniczną zgodę na zabieg
Tradycyjne procesy związane z podpisywaniem zgód na zabieg często były czasochłonne i wiązały się z wieloma formalnościami, dlatego oprogramowanie medyczne Medyc wprowadziło elektroniczną zgodę na zabieg, dzięki czemu cały proces staje się bardziej przejrzysty i szybki. Wprowadzone przez Medyc nowoczesne rozwiązanie, pozwala na wykorzystanie specjalnych tabletów do zbierania elektronicznych podpisów, które reagując na nacisk, umożliwiają precyzyjne odwzorowanie podpisu odręcznego.
Zbieranie danych biometrycznych w trakcie podpisywania zapewnia bezpieczeństwo i legalność, a wszystkie podpisy są odpowiednio przechowywane. Cyfryzacja tego procesu zmniejsza także obciążenia administracyjne i eliminuje ryzyko zgubienia lub zniszczenia papierowych dokumentów.
Jakie zalety dla pacjentów niesie za sobą oprogramowanie medyczne?
Samodzielność pacjentów, wspierana przez nowoczesne oprogramowanie medyczne to przede wszystkim:
- eliminacja konieczności oczekiwania w długich kolejkach w przychodni;
- możliwość umawiania wizyt o dogodnej porze;
- dostęp do usług medycznych z dowolnego miejsca, gdzie jest dostęp do internetu;
- możliwość konsultacji z lekarzem bez konieczności wychodzenia z domu;
- możliwość łatwego przeglądania historii choroby, wyników badań i zaleceń lekarskich;
- przypomnienia o wizytach;
- dostęp do informacji na temat swojej choroby;
- możliwość zadawania pytań lekarzowi i odpowiedzi w czasie rzeczywistym;
- poczucie większej kontroli nad swoim zdrowiem;
- możliwość szybkiego reagowania na zmiany w stanie zdrowia.
Oprogramowanie medyczne to szereg korzyści dla pacjentów: wygoda, oszczędność oraz większa samodzielność w zarządzaniu zdrowiem. Takie rozwiązania wspierają też poprawę jakości życia, umożliwiając lepszy dostęp do informacji i usług medycznych. Zatem z optymizmem patrzymy w przyszłość, w której technologie cyfrowe będą odgrywać kluczową rolę w poprawie zdrowia i jakości życia ludzi.
AUTOR ARTYKUŁU
Marek Wojnarowski
Redaktor naczelny
Posiadam bogate doświadczenie w dziennikarstwie ekonomicznym i biznesowym, specjalizując się w analizie trendów gospodarczych i finansowych. Kieruję się zasadą, że dobra informacja powinna być zarówno rzetelna, jak i przystępna.