Przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o.

Spółka jawna to znakomita forma prawna do rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej wspólnie z drugą osobą lub w kilka osób w formie spółki prawa handlowego.

Jest to doskonała forma, o ile działalność, którą zamierzasz rozpocząć należy do kategorii działalności mało ryzykownych, które nie obciążają wspólników ryzykiem poniesienia wysokich strat. Jest to istotne zastrzeżenie ponieważ w przypadku spółki jawnej jak i spółki cywilnej wszyscy wspólnicy, a nie tylko wspólnicy prowadzący sprawy spółki ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Odpowiedzialność wspólników w tym wypadku jest nieograniczona.

Umowa spółki jawnej może mieć prostą treść, podobnie jak umowa spółki cywilnej, aczkolwiek dzięki bardziej obszernej regulacji zawartej w Kodeksie spółek handlowych np. w zakresie reprezentowania spółki, prowadzenia spraw spółki, prawa i obowiązki wspólników i prawa i obowiązki spółki jawnej są w sposób jasny zdefiniowane. Umowę spółki można zawrzeć w formie pisemnej lub w też w systemie S24, co jest rozwiązaniem korzystnym i pozwala na szybką rejestrację spółki w KRS.

Jeżeli natomiast zastanawiasz się jak przeprowadzić transformację Twojego biznesu w bardziej bezpieczną formę to ten artykuł będzie dla Ciebie przydatny. Tą transformacją jest przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. w trakcie którego wspólnicy spółki przekształcanej stają automatycznie wspólnikami spółki z o.o. a spółka jawna w spółkę przekształconą, jaką jest spółka z o.o.

Zastanawiasz się jak przeprowadzić przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. i czy warto zdecydować się na podjęcie tego kroku? Przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. niesie za sobą określone konsekwencje prawne, jak również wiąże się z koniecznością podjęcia określonych działań prawnych oraz organizacyjnych, aby przebiegło bezproblemowo.

W niniejszej publikacji wyjaśnimy Ci na czym polega przekształcenie spółki jawnej w spółkę z oo, jakie niesie za sobą skutki, jak również z jakimi kosztami się wiąże. Zapraszamy do lektury.

Przekształcenie spółki jawnej – konsekwencje

Przekształcenie spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie powoduje powstania w obrocie prawnym zupełnie nowego podmiotu. W przypadku przekształcenia, zachowana bowiem zostaje tożsamość podmiotu prawa prowadzącego działalność gospodarczą, przy jednoczesnej zmianie formy prawnej, w której prowadzi działalność.

Przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. staje się skuteczne w momencie jego zarejestrowania w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. W momencie wpisu przekształcenia do rejestru spółka jawna staje się spółką przekształconą i od tego momentu działać będzie na rynku w nowej, zmienionej formie prawnej.

konsultacje w sprawie przekształcenia spółki jawnej w sp. z o.o.

Jednocześnie, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przekształcona ze spółki jawnej, posiadać będzie w dalszym ciągu wszystkie prawa i obowiązki jakie przysługiwały jej w okresie kiedy prowadziła ona działalność jako spółka jawna. W mocy pozostaną tym samym dotychczas zawarte przez spółkę jawną umowy, jak również jej własnością pozostaną dotychczas nabyte aktywa.

W Kodeksie spółek handlowych, wyraźnie wskazane zostało, że spółka powstała z przekształcenia, pozostaje podmiotem zezwoleń, koncesji, jak również ulg, które przysługiwały spółce przekształconej, o ile ustawa lub decyzja nie stanowi w tym zakresie inaczej.

Jednocześnie, dotychczasowi wspólnicy przekształcanej spółki jawnej stają się wspólnikami spółki kapitałowej, jaką jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Z powyższej regulacji w sposób jasny wynika, że zasadą jest, iż transformacja formy prowadzonej działalności jaką jest przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. następuje z zachowaniem całości sytuacji prawnej spółki przekształcanej.

Od tej zasady istnieje jednak szereg wyjątków i w trakcie przygotowania organizacyjnego do przekształcenia te aspekty powinny zostać zidentyfikowane ponieważ mogą one wpłynąć negatywnie na Twoją decyzję o przekształceniu. Zatem zanim podejmiesz decyzję o przekształceniu konieczne staje się przeprowadzenie analizy skutków prawnych, podatkowych i organizacyjnych planowanej transformacji.

Podjąłem decyzję o przekształceniu spółki jawnej, co dalej?

W sytuacji kiedy podjąłeś decyzję o przekształceniu spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, obowiązujące przepisy prawa wymagały będą od Ciebie podjęcia określonych czynności.

Aby przekształcenie spółki jawnej mogło dojść do skutku, konieczne będzie:

  1. sporządzenie planu przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz załączników do planu przekształcenia;
  2. zawiadomienie wspólników o zamiarze podjęcia uchwały o przekształceniu spółki jawnej w spółkę z o.o.;
  3. podjęcie uchwały o przekształceniu spółki jawnej w spółkę z o.o.;
  4. powołanie organów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;
  5. wpis przekształconej spółki w rejestrze przedsiębiorców KRS i wykreślenie spółki przekształcanej.

W dalszej części publikacji przybliżymy Ci na czym polega każdy z wymienionych etapów zmierzających do przekształcenia spółki jawnej w spółkę kapitałową, jaką jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Plan przekształcenia

W pierwszej kolejności, aby doprowadzić do przekształcenia spółki jawnej w sp. z o.o., należy przygotować plan przekształcenia spółki jawnej w sp. z o.o. Plan ten jest sporządzany dla celów przekształcenia i powinien przybrać formę pisemną pod rygorem nieważności i zostać przygotowany przez wszystkich wspólników spółki jawnej, którzy są uprawnieni do prowadzenia spraw spółki.

Elementy planu przekształcenia

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, plan przekształcenia spółki jawnej w spółkę kapitałową jaką jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, powinien zawierać co najmniej określenie wartości bilansowej majątku spółki jawnej na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu przekształcenia.

W związku z tym, jeśli plan przekształcenia ma zostać przykładowo przedłożony wspólnikom we wrześniu danego roku, to wartość bilansowa majątku powinna zostać ustalona na dowolnie przyjęty dzień w sierpniu tego samego roku. W praktyce najczęściej będzie to pierwszy lub ostatni dzień danego miesiąca.

Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych, do planu przekształcenia należy dołączyć ściśle określone przepisami prawa dokumenty. Należą do nich:

  • projekt uchwały w sprawie przekształcenia spółki;
  • projekt umowy spółki z o.o.;
  • sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o., również sporządzone na dzień przypadający w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom sporządzonego planu przekształcenia.

Jednakże, w sytuacji gdy wszyscy wspólnicy spółki przekształcanej prowadzili sprawy spółki, przepisy nie wymagają sporządzania planu przekształcenia. Jest to bardzo istotne ułatwienie.

Mimo to, jeśli mamy do czynienia z taką sytuacją, konieczne będzie mimo to sporządzenie załączników do planu przekształcenia, które będą musiały następnie zostać złożone do sądu rejestrowego wraz z wnioskiem o wpis przekształcenia.

Zawiadomienie wspólników

Kiedy plan przekształcenia zostanie już sporządzony, w następnej kolejności spółka jawna musi zawiadomić dwukrotnie swoich wszystkich wspólników o zamiarze podjęcia uchwały w przedmiocie przekształcenia dotychczasowej formy działalności gospodarczej.

Zawiadomienia powinny zostać dokonane w sposób przewidziany dla zawiadamiania wspólników spółki jawnej, z czego pierwsze z nich powinno być dokonane najpóźniej na miesiąc przed planowanym dniem podjęcia uchwały o przekształceniu, a drugie w odstępie nie krótszym niż dwa tygodnie od dnia, w którym doszło do pierwszego zawiadomienia.

Elementy zawiadomienia wspólników

Każde z zawiadomień powinno:

  • określać istotne elementy planu przekształcenia;
  • wskazywać miejsce oraz termin, w którym wspólnicy spółki jawnej mogą zapoznać się z pełnym planem przekształcenia oraz załącznikami do niego;
  • posiadać załącznik w postaci projektu uchwały o przekształceniu oraz projektu umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Co niezwykle istotne, w spółce jawnej, w której wszyscy wspólnicy spółki przekształcanej prowadzili sprawy spółki, nie ma obowiązku sporządzania planu przekształcenia, jak również dwukrotnego zawiadamiania wspólników. W praktyce, najczęściej będziemy mieli do czynienia właśnie z taką sytuacją.

Również w tym wypadku, jeśli wszyscy wspólnicy spółki jawnej są uprawnieni do prowadzenia jej spraw, nie będzie konieczne dokonanie zawiadomień wspólników o zamiarze podjęcia uchwały o przekształceniu. Pozwoli to w sposób istotny skrócić proces transformacji i przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. może nastąpić bez wskazanego powyżej okresu.

omówienie statutu spółki przekształconej

Podjęcie uchwały o przekształceniu i powołanie organów

Kiedy wszystkie wymagane przepisami prawa dokumenty są już przygotowane i doszło do dwukrotnego zawiadomienia wspólników o zamiarze przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o., kolejnym krokiem jest podjęcie uchwały o przekształceniu.

Uchwała, w wyniku której następuje przekształcenie spółki jawnej w spółkę kapitałową, wymaga jednomyślności wszystkich wspólników spółki jawnej. Co więcej, dla podjęcia tego rodzaju uchwały musi zostać zachowana forma aktu notarialnego – a zatem tożsama forma jaka wymagana jest dla zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Konieczne elementy uchwały o przekształceniu spółki jawnej w spółkę z o.o.

Uchwała o przekształceniu spółki jawnej w spółkę z o.o. musi przede wszystkim wskazywać, formę prawną w jaką ma się przekształcić spółka jawna, tzn. powinna ona wskazywać, że spółka przekształcana zostanie spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.

Kolejno, musi ona również wskazywać wysokość kapitału zakładowego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wysokość kapitału zakładowego spółki z o.o. nie może być niższa niż 5 tysięcy złotych. W sytuacji gdy następuje przekształcenie spółki jawnej kapitał ten zostaje zasadniczo pokryty majątkiem spółki przekształcanej. Wysokość więc kapitału zakładowego powinna wynosić co najmniej 5 tysięcy złotych i nie więcej niż wartość majątku spółki jawnej. Wpływ na tą decyzję na pewno będzie miała kwestia opodatkowania podatkiem PCC wartości kapitału zakładowego oraz kwestie prezentacji odpowiedniej wartości kapitałów własnych z przyszłym sprawozdaniu finansowym spółki z o.o. O ile bowiem zasadniczo na spółce jawnej nie ciąży obowiązek prowadzenia pełnej księgowości to na spółce z o.o. już tak.

Kolejno, uchwała o przekształceniu musi wskazywać także zakres praw przyznanych osobiście wspólnikom, którzy mają uczestniczyć w spółce przekształconej. Do przykładowych osobistych uprawnień, jakie mogą zostać przyznane wspólnikom, możemy zaliczyć przykładowo prawo powoływania członków zarządu.

Natomiast, w sytuacji gdy wspólnicy spółki przekształcanej nie zdecydowali się na przyznanie żadnych osobistych uprawnień wspólnikom przekształconej sp. z o.o., w takim wypadku uchwała o przekształceniu również powinna wskazywać tego rodzaju okoliczność.

Co więcej, w uchwale o przekształceniu spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, nie można zapomnieć także o wskazaniu nazwisk oraz imion osób, które mają zostać członkami zarządu spółki kapitałowej, jak również musi zostać w niej zawarta zgoda na plan przekształcenia i proponowane brzmienie umowy spółki.

Co ciekawe, podjęcie uchwały o przekształceniu spółki zastępuje z mocy prawa zawarcie umowy spółki przekształconej, wobec czego nie jest konieczne podejmowanie jakichkolwiek dodatkowych czynności we wskazanym zakresie.

Powołanie organów

Kolejnym elementem związanym z przekształceniem spółki jawnej w spółkę z o.o. jest powołanie organów spółki kapitałowej. W związku z tym, powołani będą musieli zostać członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również członkowie rady nadzorczej jeśli ma ona funkcjonować w danej spółce. Aczkolwiek jest to rzadki przypadek.

Również w tym wypadku, podjęcie uchwały o przekształceniu spółki jawnej w spółkę kapitałową, zgodnie z przepisami, zastępuje powołanie organów spółki przekształconej. Tym samym nie trzeba będzie przygotowywać w tym zakresie jakichkolwiek dodatkowych dokumentów.

Przekształcenie spółki – wniosek do sądu rejestrowego

Następnym, a zarazem ostatnim krokiem jaki powinien zostać przez Ciebie podjęty, w celu przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o., jest złożenie wniosku o wpis spółki przekształconej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Wniosek taki musi zostać złożony elektronicznie przy wykorzystaniu Portalu Rejestrów Sądowych.

Skutek przekształcenia następuje od dnia wpisu przekształcenia w Krajowym Rejestrze Sądowym, a nie od dnia podjęcia uchwały przez wspólników spółki jawnej o jej przekształceniu w spółkę kapitałową.

W związku z tym, aby zachować bezpośrednią kontrolę nad prowadzoną działalnością gospodarczą, warto we wniosku o wpis przekształconej spółki do rejestru wskazać dzień, w którym sąd powinien dokonać wpisu. Co prawda, sąd nie jest związany wskazanym wnioskiem, jednak w praktyce najczęściej sądy rejestrowe przychylają się do wniosków tego rodzaju.

Ile trwa przekształcenie spółki jawnej?

W przypadku przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o. nie ma potrzeby poddaniu planu przekształcenia przez biegłego rewidenta, co znacząco skraca czas potrzebny do zmiany formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej. W takim wypadku czas potrzebny do przekształcenia powinien wynosić około 2 miesięcy.

Natomiast, w sytuacji gdy w grę wchodzi uproszczona procedura przekształcenia spółki jawnej w spółkę kapitałową tzn. gdy nie ma potrzeby sporządzania planu przekształcenia i zawiadamiania wspólników o zamiarze przekształcenia, czas ten może ulec dodatkowemu skróceniu, nawet do 2, 3 tygodni.

Ile kosztuje przekształcenie spółki jawnej?

Chcąc przeprowadzić przekształcenie spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, należy mieć również na uwadze koszty jakie wiążą się z przeprowadzeniem procesu przekształcenia.

Wśród nich możemy wyróżnić przede wszystkim:

  • koszty notarialne – w tym koszty wynagrodzenia notariusza – czyli tzw. taksy notarialnej oraz koszty wydania wypisów aktu notarialnego obejmującego przekształcenie spółki jawnej. Koszty te powinny wynosić nie więcej niż kilka tysięcy złotych i są one zależne od wartości kapitału zakładowego spółki z o.o.;
  • opłata sądowa, w wysokości 600 zł oraz opłata skarbowa od pełnomocnictwa, w przypadku gdy wniosek jest składany przy udziale pełnomocnika;
  • koszty obsługi prawnej, w przypadku skorzystania z pomocy profesjonalistów przy zmianie formy prawnej prowadzonej działalności.

Oferta Kancelarii

Zastanawiasz się czy dzięki przekształceniu nastąpi ograniczenie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki spółki jawnej? A może chciałbyś wiedzieć jakie kroki musisz podjąć w celu wykreślenia spółki przekształcanej z rejestru przedsiębiorców?

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Kancelarii w tym zakresie oraz z naszą ofertę usług świadczonych online na naszej Platformie Obsługi Prawnej i Podatkowej Online.

AUTOR ARTYKUŁU

marek wojnarowski redaktor naczelny

Marek Wojnarowski

Redaktor naczelny
Posiadam bogate doświadczenie w dziennikarstwie ekonomicznym i biznesowym, specjalizując się w analizie trendów gospodarczych i finansowych. Kieruję się zasadą, że dobra informacja powinna być zarówno rzetelna, jak i przystępna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *