Wprowadzenie nowego wspólnika do spółki jawnej – wskazówki prawne

Czy rozważasz przekazanie swoich praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej innej osobie?

A może, osoba trzecia chciałaby przystąpić w charakterze wspólnika do spółki jawnej, w której uczestniczysz z innymi osobami, jednak nie wiecie w jaki sposób przeprowadzić transakcję?

W tym artykule omówimy, jak przebiega proces dołączenia dodatkowego wspólnika do spółki jawnej. Zachęcamy do zapoznania się z treścią!

W jaki sposób można przystąpić do spółki jawnej?

Nowy wspólnik może dołączyć do spółki jawnej poprzez przekazanie wszystkich praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej na inną osobę. Potocznie możemy nazwać to sprzedażą udziałów chociaż z punktu widzenia prawnego jest to przeniesienie zarówno praw i obowiązków.

Ogół praw i obowiązków może zostać przeniesiony zarówno na rzecz osoby trzeciej, jak i podmiotu, który już pełni rolę wspólnika w spółce jawnej, z tym jednak zastrzeżeniem że po przeniesieniu w spółce jawnej musi występować minimum dwóch wspólników.

Z kolei, przystąpienie nowego wspólnika do spółki może polegać na przyjęciu w poczet wspólników nowej osoby, przy pozostaniu w niej wszystkich dotychczasowych wspólników. Przystąpienie takie ma miejsce na podstawie zmiany umowy spółki.

Przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika

Ogół praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej, to całość przysługujących danemu wspólnikowi uprawnień i ciążących na nim obowiązków, jakie wiążą się z uczestnictwem w spółce jawnej.

Wśród nich możemy wyróżnić przykładowo prawo do udziału w zysku danej spółki, prawo do prowadzenia jej spraw i jej reprezentacji, jak również obowiązek uczestniczenia w stratach spółki czy powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej.

Sposób przeniesienia wszystkich  praw i obowiązków wspólnika, każdorazowo zależeć będzie od konkretnych okoliczności faktycznych. Przeniesienie takie może nastąpić na podstawie różnego rodzaju czynności prawnych, do których należy umowa sprzedaży, umowa darowizny, jak również umowa zamiany.

Przeniesienie ogółu praw i obowiązków a postanowienia umowy spółki

Kodeks spółek handlowych przewiduje, że całość praw i zobowiązań wspólnika spółki osobowej, w tym także wspólnika w spółce jawnej, może zostać przekazana innej osobie jedynie wtedy, gdy umowa spółki na to zezwala.

W związku z tym, chcąc przenieść na inną osobę ogół praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z postanowieniami umowy spółki w celu zweryfikowania czy dopuszcza ona taką możliwość.

Jest to o tyle istotne, że jeśli umowa nie zawiera regulacji, zgodnie z którą możliwe jest przyjęcie w grono wspólników nowej osoby, a mimo to dojdzie czynność prawnej przeniesienia ogółu praw i obowiązków, czynność ta będzie nieważna.

Przeniesienie ogółu praw i obowiązków a zgoda pozostałych wspólników

Oprócz konieczności przeanalizowania postanowień umowy spółki w zakresie możliwości przekazania wszystkich uprawnień i zobowiązań wspólnika (spółka jawna) na inną osobę, konieczne jest również uzyskanie zgody pozostałych wspólników na to przekazanie.

Wskazana zgoda powinna zostać udzielona na piśmie przez wszystkich pozostałych wspólników spółki. Równocześnie wskazać należy, że zgoda taka nie będzie potrzebna w sytuacji gdy wymóg ten został wyłączony w postanowieniach umowy spółki.

Powinieneś zatem zweryfikować umowę spółki także pod wskazanym kątem, jeszcze przed przystąpieniem do przygotowania jakichkolwiek dokumentów. Dopiero kiedy okaże się, że umowa nie zawiera postanowienia, zgodnie z którym można odstąpić od uzyskania zgody pozostałych wspólników, powinieneś zwrócić się do nich aby zgodę taką wyrazili.

Umowa zbycia ogółu praw i obowiązków

Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie precyzują, w jakiej formie powinna zostać zawarta umowa dotycząca zbycia całości praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej.

Jednakże, ze względów dowodowych i konieczności przedłożenia jej w sądzie rejestrowym, powinna ona zostać zawarta przynajmniej w formie pisemnej.

Warto również podkreślić, że jeśli umowa spółki została zawarta przy użyciu wzorca umowy dostępnego w systemie teleinformatycznym, umowa przeniesienia całości praw i obowiązków również może zostać zawarta w tej samej formie.

Przystąpienie wspólnika na podstawie zmiany umowy spółki

Jak już wspomnieliśmy, zmiana umowy spółki umożliwia dołączenie nowego wspólnika do spółki jawnej, co skutkuje powiększeniem składu osobowego spółki, przy zachowaniu wszystkich dotychczasowych wspólników.

Chcąc dopuścić do spółki nowego wspólnika, wspólnicy spółki powinni podobnie jak przy przeniesieniu ogółu praw i obowiązków, w pierwszej kolejności zapoznać się z postanowieniami umowy spółki. Może bowiem zawierać ona szczególną regulację dotyczącą przystąpienia nowego wspólnika na podstawie zmiany jej umowy.

Jeśli jednak w umowie spółki nie są zawarte żadne szczególne postanowienia względem reguł wypływających z Kodeksu spółek handlowych, wymagana będzie zgoda wszystkich wspólników spółki.

Zmiana umowy spółki a umowa spółki zawarta w tradycyjny sposób

Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, umowa spółki jawnej powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Tym samym, również każda zmiana umowy spółki poprzez wprowadzenie do niej nowego wspólnika wymagała będzie formy pisemnej, a jej niezachowanie powodowało będzie jej nieważność.

Jednocześnie, w sytuacji gdy tytułem wkładu do spółki wnoszone będą aktywa, których przeniesienie wymaga zachowania formy szczególnej, tj. na przykład formy aktu notarialnego lub formy pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym – będzie musiała zostać zachowana wskazana forma szczególna przy dokonywaniu zmiany umowy spółki. Na przykład wprowadzając do umowy spółki zobowiązanie wspólnika do wniesienia wkładu w postaci nieruchomości zmiana umowy spółki powinna mieć formę aktu notarialnego.

informacje zawarte w umowie spółki komandytowo akcyjnej, brak wypowiedzenia umowy spółki

Zmiana umowy a umowa spółki zawarta na podstawie wzorca umowy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, spółka jawna może zostać utworzona na podstawie umowy spółki zawartej przy wykorzystaniu wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym S24.

W sytuacji, gdy wspólnicy spółki zdecydują się zawrzeć umowę we wskazany sposób, również dokonanie zmiany umowy spółki, na podstawie której w spółce osobowej znajdzie się nowy wspólnik, będzie możliwe przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego.

Co jednak istotne, jeśli nawet umowa spółki została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, jednak w następnej kolejności wspólnicy spółki przeprowadzili zmiany w umowie spółki w zwykłej formie pisemnej, nie będą mogli powrócić to wprowadzenia w niej zmian przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego S24.

Zgłoszenie zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym

Po dołączeniu nowego wspólnika do spółki jawnej, niezależnie od tego, czy nastąpiło to poprzez przeniesienie całości praw i obowiązków dotychczasowego wspólnika na innego wspólnika lub osobę trzecią, czy w wyniku zmiany umowy spółki, należy następnie zgłosić tę zmianę do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Wniosek o dokonanie zmian niezależnie od sposobu ich przeprowadzenia powinien zostać złożony za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

podpisanie rozliczania kosztów uzyskania przychodów, umową spółki, kapitale zakładowym spółki

Przystąpienie do spółki a odpowiedzialność za zobowiązania spółki

Pomimo, że spółka jawna nie jest osobą prawną, może ona jako jednostka organizacyjna nieposiadającą osobowości prawnej, we własnym imieniu nabywać prawa, jak również zaciągać zobowiązania. Tym samym, możliwe jest, że w momencie przystąpienia do niej przez nowego wspólnika będzie ona posiadała długi względem innych podmiotów.

Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, osoba dołączająca do spółki jawnej ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki, które istniały w dniu jej przystąpienia.

 Co więcej, nowy wspólnik będzie również odpowiadał za wszelkie zobowiązania spółki, które powstaną po jego przystąpieniu do spółki.

Wspólnicy spółki jawnej odpowiadają za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem, solidarnie z innymi wspólnikami oraz spółką. Odpowiedzialność ta ma charakter subsydiarny, co oznacza, że wchodzi w grę dopiero po bezskutecznej egzekucji z majątku spółki.

Oferta Kancelarii

Prowadzisz działalność gospodarczą w formie spółki jawnej i myślisz o zmianie umowy wobec czego potrzebujesz pomocy przy redakcji nowych postanowień umowy dotyczących uczestnictwa w stratach spółki przez poszczególnych wspólników? A może chciałbyś w miejsce dotychczasowego wspólnika wprowadzić nową osobę?

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej Kancelarii Prawnej w tej dziedzinie oraz z usługami, które świadczymy online poprzez naszą Platformę Obsługi Prawnej i Podatkowej.

AUTOR ARTYKUŁU

marek wojnarowski redaktor naczelny

Marek Wojnarowski

Redaktor naczelny
Posiadam bogate doświadczenie w dziennikarstwie ekonomicznym i biznesowym, specjalizując się w analizie trendów gospodarczych i finansowych. Kieruję się zasadą, że dobra informacja powinna być zarówno rzetelna, jak i przystępna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *